2020’de İkinci El Araba Fiyatları Ne Zaman Düşer

2. EL Araba Fiyatları Neden Yüksek?

İnsanların bugünlerde en çok sorduğu sorulardan birinin cevabını sizlere vermek istiyorum. 2020 yılıyla birlikte devlet tarafından uygulanan hurda teşviki ve ÖTV indirimi gibi uygulamaların sona ermesiyle birlikte sıfır araç fiyatlarında %20 oranında bir artış olmuştur. Örneğin 2019 model Opel Astra Sedan 1.4 T Edition Plus modelinin fiyatı 118.000 TL civarında iken ocak ayı ile birlikte Euro kurunun da artmasıyla 150.000 TL civarında satışa sunulmaya başlandı.

 

Özellikle birçok firma Euro üzerinden araç ithal etmektedir. Opel, Volkswagen, Honda, Hyundai, Ford, Renault gibi markalar yabancı para birimiyle alınmaktadır. Bunun neticesinde Türk lirasının Euro karşısında değer kaybetmesi otomatik olarak araç satışını da etkiledi.

 

Sıfır araçlarda görülen bu hızlı artış aynı oranda ikinci el araba sektöründe de görülmeye başlandı. Görülen yüksek artışlar araç sahibi olmak isteyenlerin planlarını ertelemek mecburiyetinde bıraktı. Bununla ilgili de bir örnek verecek olursa örneğin 2015 model hatasız bir Toyota Corolla 1.3 Life modeline sahip olmak istediniz. Bu araca 2019 Aralık ayında ödeyeceğiniz para 75.000 TL civarında iken 2020 Mart ayından sonra bu araca sahip olmak isterseniz 95.000 TL ödemeniz gerekiyor.

 

İkinci El Araba Fiyatları Düşer mi?

Öncelikle belirtmem gerekiyor ki, “2.el araba fiyatları düşer mi?” sorusunun cevabı sıfır araba fiyatları ile ilgilidir. Sıfır araç fiyatları ne kadar yükselirse 2.el araba fiyatları da o kadar yükselir. Bundan dolayı da ikinci el araba fiyatlarının düşmesi için öncelikle yeni otomobil modellerinin fiyatlarında aşağı yönlü bir değişimin görülmesi gerekir.

 

Sıfır araçlarda görülen yüksek artışlar neticesinde sıradan bir modele sahip olmak için 100 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. En uçuş sıfır araba modelleri 100 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulmaya başlandı. Bu da araç alacak olanları epey zorlayan bir üst limit olarak görülmektedir.

 

2020’de 2. EL Araba Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Yılın belki de en çok merak edilen sorusu bu olsa gerek. Hem sıfır araba almak isteyenlerin hem de 2.el araba sahibi olmak isteyenlerin merakla beklediği cevaplardan biri 2.el araba fiyatları düşer mi, sorusudur.

 

Pandemi sürecinde otomobil üretiminin yavaşlaması neticesinde ve yüksek vergiler, Euro kurunun yükselmesi gibi nedenlerle yeni otomobiller fahiş fiyatlara satılmaya başlandı. Bu da araç alacakların planlarını ötelemelerine neden oldu.

 

Öncelikle belirtmeliyim ki, fiyatların düşmesi için sadece bir yol var. Bu da hükümetin atacağı adımlara bağlıdır. 2010 yıllarda yaptığı gibi sıfır araçlarda ÖTV’yi sıfıra yakın bir hale getiren hükümet, bu adımı tekrar atabilirse hem sıfır vasıtalarda hem de 2.el arabalarda ciddi anlamda bir düşüş olacaktır.

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşer, sorusu çok yakında yetkililer tarafından atılacak adımlarla açıklığa kavuşacaktır.

 

ÖTV İndirimi Yapılacak mı?

İkinci el araç sektörünün durma noktasına geldiği bu dönemde yetkililer tarafından son derece önemli bir adımın atılması bekleniyor. Edinilen bilgilere göre, özellikle sıfır araçlarda yapılacak ciddi indirimlerle araçların fiyatlarında %15 oranında bir düşüş beklenmektedir. Yeni arabalar %15 oranında bir düşüş görürse bu ikinci el araba sektörüne de aynı oranda yansıyacaktır.

 

ÖTV indirimi gerçekleşmezse korkulan o ki, araç fiyatlarının daha da şişeceğidir. Çünkü giderek şişmiş bir piyasada düşük bir gelire sahip olan insanlar otomobil ihtiyacını karşılayamayacak duruma gelebilirler. Ayrıca çok yüksek tutarlara daha düşük modelli araçlara binmek zorunda da kalabilirler.

 

Araç fiyatlarının düşmesini sağlayacak önemli unsurlardan biri de hurda teşvikinin yeniden devreye alınmasıdır. Bununla ilgili de bazı çalışmaların yapıldığı duyulmaktadır. Özellikle otomotiv sektörünün ileri gelenleri tarafından dillendirilen bu haber, araç fiyatlarının Temmuz ya da Ağustos aylarında yeniden eski canlılığına geri döneceğini gösteriyor.

 

Araba Almak İçin En İyi Zaman

Öncelikle belirtmeliyim ki, vergi indirimi olmadan araç sahibi olmak artık çok da kolay görünmüyor. Neredeyse bir ev fiyatına araç sahibi olmaya çalışıyoruz. Bu da normal gelirli insanlar için beş altı yıl boyunca kredi ödemek zorunda kalmasına neden olmaktadır.

Araç almak için yetkililerin atacağı adımları beklemek gerekiyor. Özellikle bu konuda yoğun baskıların geldiği ve bazı çalışmaların yapıldığı bilinmektedir. Özellikle Ağustos ayından sonra atılması planlanan bazı adımlar var. Bu adımlar gerçekleşirse otomobil almanın zamanının geldiğini söyleyebiliriz.

Ancak yetkililer tarafından herhangi bir adım atılmaz, vergi indirimi de gelmezse bugünkü fiyatları da bulma ihtimaliniz kalmayabilir. Bundan dolayı da biraz sabırlı olarak verilecek kararları beklememiz gerekiyor.

 

Bir yorum yazın...

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol.
Taksitli Araba Logo
Copyright 2024 © Taksitli Araba
Tüm hakları saklıdır.