Peşinatsız, Taksitle veya Senetle Araba Nasıl Alınır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Senetle ikinci el araç nasıl alınır?

Otomobil satın almak isteyen müşteriler için, özellikle de banka kredisi kullanamayan müşterilerin en çok araştırdığı konulardan biri olan senetle ikinci el araç satışı kapsamında senetle araba alınır mı, sorusunu sizler için cevaplamaya çalışacağız.

Banka kredisi kullanamayan müşterilerin daha çok ilgi gösterdiği senetle araba satışlarında senetle araç satan galeriler ilk önce araç bedelinin %30 oranını peşin istemektedir. Kalan tutar olan %70 için de 6 ile 36 ay arasında değişen senetlerle satış yapabilmektedir. Senetle 2.el araba satışında faiz oranları banka kredisinden daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Senetle vadeli araba satışlarında genel olarak faiz oranları en düşük %3 en yüksek ise %5 civarındadır.

Senet ile ikincil el araba alınır mı?

Senetle ikinci el araba satışında %30 peşinat ödedikten sonra size sunulan ödeme tablosunu kabul ederseniz elbette ikinci el araba alabilirsiniz. 36 aylık vadelerle sınırlandırılmış olan bu satışlarda faiz oranları banka kredilerine göre daha yüksek olduğunu unutmayın. İşte, senetle ikinci el araba satışı için sizlere bir örnek ödeme planı hazırladık.

Senetle araba örnek ödeme planı

  • Araç modeli: 2018 Fiat Egea Sedan 1.4 Fire Easy

  • Araç peşin satış bedeli: 199.500 TL

  • Aylık faiz oranı: %2.7

  • %30 peşinat tutarı: 59.850 TL

  • Senetle vadeli kredi desteği: 139.650 TL

  • Taksitli vade sayısı: 30 ay

  • Aylık senetle ödeme tutarı: 7.326 TL

  • Toplam ödenecek borç tutarı: 219.780 TL

  • Peşinatla beraber toplam ödeme: 279.630 TL

Ne kadar peşinatla senetle araba alınır?

İkinci el araç satışında son yıllarda hızlı bir artış gösteren senetle araba satışlarında peşinat oranı araç bedelinin en az %30’u kadardır. %30’luk peşinat tutarını ödedikten sonra isteyen herkes senetle vadeli 2.el araba sahibi olabilmektedir. Bu sistemde kefil bulunmamaktadır. Sadece üzerinde haciz işlemi olmayan tüm müşteriler vadeli senetle araba satışlarından yararlanabilmektedir.

Senetle araba satışında peşinat araç bedelinin %30’u kadardır. Örneğin 200.000 TL satış fiyatına sahip olan bir araç için 60.000 TL peşinat ödemeniz gerekmektedir. Geriye kalan 140.000 TL için firma tarafından belirlenen faiz oranıyla 6 ile 36 aya kadar sunulan taksit sayısından yararlanarak siz de dilediğiniz zaman senetle 2. el araba sahibi olabilirsiniz.

Senetle araba satışı güvenilir mi?

Senetle araba satışı yapan birçok kurumsal firma bulunmaktadır. Güvenilir bir sistemle araç satan bu firmalar, özellikle banka kredisi kullanamayan müşteriler için kefilsiz, koşulsuz olarak araç satışı yapmaktadır. Bu sistemdeki dezavantajı ise şöyle anlatabiliriz. Örneğin 200.000 TL peşin satış fiyatına sahip bir aracı size peşin olarak 220 bin TL civarında satmaktadırlar. Ardından 220 bin TL üzerinden %30 yani 66 bin TL peşinat ödüyorsunuz. Kalan 154.000 TL için de 30 aylık vade yaptığınızı düşünün. Faiz oranı bankalardan daha yüksek. Bu kapsamda piyasada en az %2.7 ile vade farkı uygulanmaktadır. Bu en düşük vade farkıyla 30 aylık senetle araba almak isterseniz en az aylık 8.500 TL ödemeniz gerekmektedir.

60 ay vadeli senetle araba satışı nasıl olur?

60 ay vadeli senetle araba satışları son yıllarda yerini 36 ay vadeli senetle arabaya bıraktı. Özellikle dövizde yaşanan inanılmaz artışla birlikte araç fiyatlarının hızlı bir şekilde artması birçok kurumsal firmayı daha düşük vade sayısına yöneltti. Bu kapsamda maksimum 36 aylık vadelerle siz de senetle araba alabilirsiniz. Bu kapsamda hiçbir kurumsal firma artık 60 aylık vadelerle araç satışı yapmamaktadır.

Peşinatsız senetle araba nasıl alınır?

Peşinatsız araba satışları genellikle banka kredisi ile yapılmaktadır. Kasko bedeli yüksek olan araçlar için 48 aya varan kredi destekleriyle özellikle vergi levhası olan müşteriler peşinatsız araba satışından yararlanabilmektedir. Bunun dışında özellikle kazalı araçlar ya da taksi çıkması olan araçlar peşinatsız senetle araba kapsamında satışa sunulabilmektedir. Araç bedelinin tamamına en az %2.5 faiz oranıyla 36 aya kadar peşinatsız senetle araba satışı yapılabilmektedir.

2000 TL peşinatla araba veren galeriler

Araç bedelinin %30’u ile %50 oranında peşinat ödeyerek satın alabileceğiniz birçok araç bulunmaktadır. Bu kapsamda firmaların istediği oranda peşinat oranını ödeyerek tüm müşteriler 2000 TL peşinatla araba veren birçok galeri bulabileceklerdir. Özellikle 2010 model ve öncesi üretime sahip araçlar daha düşük peşinatla satın alınabilmektedir. Bu kapsamda Fiat Linea gibi modellere sahip olmak isteyenler için 2.000 TL peşinatla araba satan galeriler bulunmaktadır.

Peşinatsız ayda 1000 TL taksitle araba

Peşinatsız araç satışı birçok kurumsal firma tarafından yapılmaya devam edilmektedir. Son yıllarda ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon oranları ve döviz kurundaki inanılmaz artışla birlikte özellikle sıfır araçlarda neredeyse 250.000 TL altında sıfır araba kalmadı. Bu fiyat artışı ikinci el araba piyasasında da inanılmaz bir artışa neden oldu. Bu kapsamda peşinatsız ayda 1000 TL taksitle araba veren galeri kalmadı. Yani üzülerek belirtmek gerekirse ödeyebileceğiniz aylık taksit miktarı en az 3.000 TL civarındadır.

Galeriden taksitle nasıl araba alınabilir?

Birçok galeri anlaşmalı finans kuruluşları tarafından sunulan kredi destekleriyle ya da %30’dan başlayan peşinat oranlarıyla elden vadeli araç satışı yapabilmektedir. Bu kapsamda galeriden araba almak isteyenler için iki yöntem bulunmaktadır. Birincisi kredi kullanabilen müşteriler için bankalar tarafından sunulan kredi destekleri; ikincisi ise elden senetle vade seçeneğiyle 36 aya kadar varan senetle araba seçenekleridir.

Senetle araç satışı nasıl yapılır?

Senetle araç satışı elden vadeli senetle araba denilen eski usul sıralı senetlerle yapılmaktadır. Bu kapsamda son yıllarda birçok büyük firma kendi bünyelerinde oluşturdukları ödeme yöntemleriyle senetle araba satışı yapabilmektedir. Bu firmalar minimum %30 peşinatla araç bedelinin kalan tutarını 36 aya kadar sıralı senet şeklinde bir ödeme yöntemi belirlemektedir. Bu kapsamda satın alınan araçlara satışı yapılamaz, ibaresi konulmakta ve taksitler ödenene kadar araç satın alan müşteriler aracı satamamaktadır.

Vadeli araba nasıl alınır?

Vadeli araba satışlarında senetle vadeli ve banka kredisiyle vadeli araç satışının yanında kredi kartına taksitli araba satışı da yapılmaktadır. Bu kapsamda taksitle araba alınır mı, sorusu da akıllara gelmektedir. Özellikle senetle satın alınacak taksitle araba satışlarında faiz oranları banka kredisinden daha fazla istenmektedir. Özellikle banka kredisi kullanamayan müşterilerin tercih ettiği vadeli araba satışlarında size sunulan ödeme yöntemlerinde faiz oranlarının normalden daha fazla olacağını unutmamanız gerekmektedir.

Hiç peşinatsız taksitle 2. el araba Satışı Nasıl Yapılmaktadır?

Peşinat ödemeden ikinci el araba satın almak isteyenlere özel kurumsal firmalar tarafından anlaşmalı bankalar tarafından araç bedelinin tamamı için kredi desteği sunulmaktadır. Özellikle kasko değeri yüksek olan araçlar için hiç peşinat ödemeden 48 aylık taksit seçenekleriyle siz de 2. el araba sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yazın...

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol.
Taksitli Araba Logo
Copyright 2024 © Taksitli Araba
Tüm hakları saklıdır.